sobota, 22 stycznia 2011

Jak pozbyć się popiołu podczas użytkowania kominka.

Kolejne rozwiązanie które można wykorzystać podczas montażu wkładu kominkowego.
Rzecz nie jest trudna ale najlepiej jest ją wykonać w początkowej fazie montażu wkładu.
Już wyjaśniam do czego zmierzam. Nie raz zdarza się że część zwęglonego drewna wypadnie mam z kominka. A jak nie kawałek węgielka to przynajmniej popiół. Oczywiście zaraz robi się krótko mówiąc syf. Perspektywa dreptania non stop po odkurzacz mało przemawia do mnie. Wpadłem na dwa rozwiązania jedno bardzo proste drugie mniej proste trochę krzywe ze względu na ingerencie w strukturę posadzki. Ale może i na to znajdzie się sposób.
Wariant pierwszy poziom łatwy. Od razu wspomnę dobrze jest postawić wkład na metalowej konstrukcji aby niepotrzebnie nie obciążać posadzki. A z kolei łatwiej jest zaadoptować któryś z systemów. Wracając do setna sprawy. Chodzi o najprostszą w świecie szufladę pod wkładem. Przed otwarciem drzwi wkładu wysuwamy szufladkę i dopiero otwieramy drzwiczki. Można dla bardziej technicznych majsterkowiczów można zrobić na rolkach. Dla łatwiejszego wysuwania szuflady. W razie chęci wykorzystania łożysk tocznych należało by wybrać osłonięte. Chodzi o popiół który jest tak wnikliwy że rolki po krótkim czasie eksploatacji zaczną wydawać metaliczne dźwięki. A z pewnością to nie będzie miłe.
Druga opcją może być przymocowany przewód zdolny wyssać resztki z szufladki do pojemnika. Lecz to wymaga większego nakładu pracy. Ze względu na konieczność uzyskania podciśnienia. Mogącego wyssać elementy z szuflady. Można to oczywiście połączyć z systemem wysysania dymu. To by było coś.
Jeszcze jednym rozwiązaniem najbardziej wymagającym jest montaż kratki odprowadzającej nieczystości poza pomieszczenie w którym znajduje się kominek. Może również się to odbywać za pomocą podciśnienia. Skłaniał bym się do wykorzystania przewodu odpornego na temperaturę w razie kiedy iskierka wpadła by nam do kratki. No i oczywiście wszystkie odpady musiały by wpadać do zbiornika z wodą. Dla bezpieczeństwa przeciw pożarowego.

Pozdrawiam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz